Ladění variátoru a spojky

Soustava převodu hnací síly od motoru na zadní kolo - variátor, řemen, kontrastní pružina a spojka - je velice důležitá pro jízdní vlastnosti skůtru. Správná volba a vzájemné vyladění jednotlivých dílů ovlivňují rychlost, sílu i rozjed a tím samozřejmě i spotřebu. Proto jedna z prvních úprav na novém skůtru byla výměna variátoru. Chvíli jsem sbíral rozumy na webu ohledně rozměrů a vhodného typu. Nokonec došlo k odmontování víka variátoru, vymontování variátoru a změření tisícihranu na ose kliky. Oproti všem předpokladům je na skůtru 13mm tisícihran. Postupy, jak demontovat a měnit jednotlivé díly jsou dobře popsány na webu scootland.cz, nemá cenu abych to zde vše opakoval.

Z nabízeného sortimentu padla volba na variátor Malossi Multivar, který je dodáván včetně kontrastní pružiny a je všeobecně pokládán za kvalitní výrobek. Při montáži na skůtr se vyskytl problém, tisícihran na ose byl "trochu" větší, takže variátor nešel nasadit. Muselo přijít na řadu DoDo (DodělejDoma). Z následujících řádek budou asi odborníkům všechny chlupy po těle, ale bylo to nejrychlejší dostupné řešení. Pomocí plochého pilníku jsem trochu "obrousil" tisícihran akulatým trochu zvětšil otvor v zadním přítlačném koši variátoru . Zářezy v koši variátoru jsem také trochu probrousil trojhranným pilníčkem. Je nutno postupovat opatrně, s citem, aby nedošlo k velkému probroušení či vyosení. Materiál je relativně kvalitní, jde to pomalu. Potom jsem kulatým pilníkem trochu protáhl i vnitřní otvor válečku. Po této úpravě šel již variátor nasadit. Při montáži doporučuji "prodloužit" váleček dodávanou podložkou tak, aby v klidovém stavu neby řemmen svírán velkou silou z boku a dosedl na středový váleček. Neměl by však být volný, to znamená nesmí mít boční vůli.  Osobně maži kluznou plochu válečku a otvor pro váleček v řemenici slabou vrstvičkou suchého grafitu. Chce to velmi opatrně, aby nedošlo k "namazání" i styčné plochy pro řemen. Pohyblivá řemenice variátoru se potom po válečku pohybuje velice lehce.

Jako válečky doporučuji ponechat pro začátek i pro laděný výfuk dodávané 7g (můj případ, s lehčími to nebylo dobré). 

spojkaZároveň jsem demontoval i spojku. Zde jsem vyměnil kontrastní pružinu za dodávanou bílou a zároveň použil i podložku pro kontrastní pružinu . Doporučuji vyčistit a lehce (opravdu velmi lehce) promazat kvalitním olejem (třeba silikon) pohyblivou řemenici tak, aby se lehce pohybovala v soustavě. Pozor, ne třecí plochy řemenu! Na řadu přišla i výměna pružinek spojky za tvrdší, červené, pro lepší akceleraci při rozjezdu (odstředivá spjka začne zabírat ve vyšších otáčkách). Po zpětné montáži doporučuji poznačit fixem polohu matek pro případnou rychlou kontrolu, zda se něco nepovolilo.

Samotné doladění válečků jsem prováděl až po výměně válce za 70ccm kit a úpravě airboxu včetně karburátoru. Pro zajímavost, konečná hodnota je po mnoha zkouškách a testech (nemám k dispozici motorovou brzdu) ustálila na 7,75 g.   Pokud nemáte k dispozici testovací sadu, doporučuji pořídit si různé hodnoty v balení po 3ks, třeba Stage6.  7g je v balení Multivaru, takže dokoupit 6 a 8 gramů. Vzájemnou kombinací se dá, pro počátek, najít celkem vyhovující hodnota.  Orientačně se dá říci, že pokud s dodávánými 7g je rozjezd líný a motor se nedá vytočit, jít s váhou válečků dolů. Naopak, pokud při rozjezdu jde motor do vysokých otáček (do maxima), ale skůtr jede pomalu - zvětšit váhu válečků. Chce to trochu laborování. Samozřejmě, ideální je motorová brzda.

Také jsem vyměnil řemen variátoru za Powerlink 788 x 18,1  

22.7.2012

    Po pár měsících váhání jsem se rozhodl namontovat válečky Dr. Pulley. Na diskuzních dr pulleyfórech se doporučuje použít válečky Dr. Pulley váhově o 10 - 20% lehčí. U mne to vycházelo na váhu okolo 6,5 - 7g. Ukázalo se, že i 7g je málo. Nechtělo se mi však dávat další 400,- za další sadu, proto jsem přistoupil na české kutilství. Pomocí tzv. plastelíny, dvojsložkového tmelu Alteco EpoPutty, a olova z broků jsem válečky dovážil na 7,5g. Broky jsem rozklepl a naštípal na malé kousky a vmíchal do tmelu. Ten jsem potom ve tvaru placičky vlepil do vnitřku válečku směrem k vnější straně (vzhledem k rotaci variátoru). Díky tomu, že se válečky ve variátoru neotáčejí, nevadí nanesení váhy k jedné, vnější, straně. Mosaznou vložku válečku, ale i kousky olova z broků, je nutné dobře odmastit (např. perchloretylen). Po vytvrdnutí jsem kulatým pilníkem odbrousil přebytečnou "váhu". Na vážení používám malou digitální mikrováhu. Je třeba pracovat opatrně, nepotřísnit  válečky z vnějšku a při odbrušování postupovat postupně a neustále kontrolovat váhu. Pro zajímavost - jeden 4,5mm brok je cca 0,5g, tmel do jednoho válečku cca 0,20g.

    Další problém nastal při kontrole válečků po cca 30km jízdy. Zjistil jsem, že válečkyopotřebeni valecku jsou na styčné ploše s pevným košem variátoru lehce podřené. Vše způsoboval otřep po vyseknutí koše při výrobě. Stačil plochý pilník a stržení otřepu. U kulatých válečků tento otřep nevadí, nepříjdou s ním do styku.

    Při montáži jsem styčné plochy válečků natřel teflonovým mazivem (sanitární vazelína odolná do 250º, tuba za cca 120,-Kč v instalaterských potřebách, široké využití v domácnosti). Obdobně jsem potřel i styčné plochy zadního koše variátoru. Vrstva by měla být velmi tenká, opravdu jenom slabý film.

    Skútřík získal na "tahu" do kopce (otáčky se posunuly o cca 500 ot nahoru), naopak při ustálené rychlosti po rovině otáčky klesly (také o cca 500ot). Zlepšil se i rozjezd, je měkčí-plynulejší, ale přitom rychleší, lepší zátah.




 


Mantis-a templates, visit Netmeter