Jak to vše začalo

Na stará kolena jsem zblbnul do skútru. V letním období ho používám k cestě do zaměstnání. Nejdříve jsem koupil od kolegy čínu - Kentoyu Zoom 4T, která měla najeto cca 200km a stála pár let ve stodle. Samozřejmě následoval tuning - vzadu kufr, změna variátoru, došlo i k zvětšení obsahu na 70ccm, výměna klouzajícíh čínských pneumatik za bezdušové Micheliny a samozřejmě ladění válečků a pod. Z poměrně líného a pomalého čtyřtaktního skútru se mi podařilo vytvořit přibližovadlo jedoucí po rovině 60km (víc jsem se na malých kolech bál) a do kopce i 40km/hod. To vše podle GPS.
Malá 10" kola však nebyla to ideální pro jízdu po pražské dlažbě. Proto jsem po třech letech přesedlal na zcela nový stroj - dvoutaktní 50-ku Kingway Eurostar. Podařilo se mi ho sehnat za velice rozumnou cenu, běžně požadovaných 22 000,- Kč (někde i více) bych za něj nedal. Dle mého názoru se jedná o trochu převlečený Kingway Euroboy. Skútr je vyráběn v Číně v imatrikulaci pro polského dovozce/prodejce. Konstrukce tohoto skútru je původně navržena pro motory s vertikálním uložením válce a s vyšší kubaturou (např. Roketa MC46Y-150, Sunl SL150-19, Jonway YY250T, Longbo LB150T-19). Skútr je větší, mohutnější, samozřejmě také těžší a má větší kola. Použití horizontálního motoru však přináší problém při pracech na motoru.  Dostat se například ke svíčce, to je na dvakrát zalomenou ruku. Malý motor, tak jak je nastaven výrobcem, má se skútrem dost práce a neoplývá ani velkou živostí či tahem do kopce.


Hned od začátku jsem byl rozhodnut rezignovat na záruku, záruční podmínky totiž vyžadují neskutečné množství častých placených prohlídek. Vzhledem k cenám jednotlivých dílů jsem dospěl k názoru, že se dodržování záručních prohlídek nevyplatí. Na novém skútru jsem postupně našel několik závad - zadní pneumatika nedržela tlak (netěsnila v jednom místě vůči ráfku), magneto nestačilo dobíjet baterii při denním svícení, zavzdušňoval se palivový systém, palivoměr ukazoval nesmysly.

Dvoutaktní motory typu Minarelli v čínské produkci oplývají velkou rozměrovou variabilitou jednotlivých dílů, je mnoho verzí a informací podle čísla motoru minimálně. Proto kromě hledání a studia na internetu muselo v mnoha případech nastoupit rozebrání, přeměření a podle toho výběr a nákup nového/tuningového dílu. Odstranění jednotlivých závad a tuning najdete v příslušných sekcich.


Nyní, po jedné sezóně a najetí více jak 1000km, mám již s tímto skútrem pár zkušeností. Protože na webu je informací poskrovnu, rozhodl jsem se o tyto zkušenosti a mnohdy pracně získané informace podělit s ostatními a vznikly tyto stránky. Snad někomu poslouží. Samozřejmě se budu snažit doplňovat jednotlivé sekce o nové poznatky.

říjen 2011

Po první sezóně

Tak jsem skútr zazimoval. V této zimě to již není žádný požitek, navíc ráno tma, odpoledne tma. Nic moc.

Shrnutí - najeto celkem víc jak 1300km, z toho na 70ccm motoru 1100km. Spotřeba se stále pohybuje okolo 3l/100km (vše po Praze).

Během zimy chystám opět pár úprav, ale vseměs drobností. Také výměnu pneu, Dunlop GT 301. Již jsou koupené, stačí pouze namontovat.

27.11.2011

Jarní příprava na sezonu

Od polovičky ledna jsem pomalinku začal s přípravou na sezonu. Nejdříve výměna pneu za avizované Dunlop GT 301. Demontoval jsem kola ze skútra a odvezl do pneuservisi k p. Příhodovi, který, ač dělá auta, mi ochotně pomohl s přezutím. Nechtěl jsem to dělat sám montážními pákami, bál jsem se že poškodím dosedací plochy ráfků a pneu nebudou těsnit. Potom následovala kontrola a vyčištění převodové soustavy (variátor, řemen, spojka), kupodivu vše OK. Sundal a vyčistil jsem i karburátor. Při té příležitosti jsem zjistil, že originální ocelové klapky lehce netěsní a navíc mi připadala jedna trochu načatá (nalomená). Proto následovala výměna celého domečku s laminátovými klaplami.  Dobil jsem baterii, dotáhl všechny "důležité" spoje a dolil olej. Skútra jsem již protáhl cestou do práce, našel se čas i na krátký výlet na Okoř.

31.3.2012

Testování ethanolu E85 pro využití v provozu skútra

Asi měsíc testuji, jen tak pro zajímavost, použití E85 (ethanol) jako doplňkové palivo. Prostá úvaha - 2T snese vše - mne vedla k nákupu "testovacího" množství do kanystru a míchání s naturalem 95.  Nejdříve jsem vyzkoušel poměr 1:1. To se ukázalo jako moc, motor špatně startoval, za jízdy občas "střílel do výfuku", cukavé rozjezdy a pod. Jediný efekt - uvolnily se usazeniny v nádrži a palivovém potrubí a i přes palivový filtr se ucpala hlavní tryska. Nevzdal jsem to a dál jsem laboroval s poměrem, nakonec poměr 1:4 (jeden díl E85 na 4 díly benzinu) se ukázal jako optimum. Motor dobře chytá, pocitově mám dojem že i lépe táhne. Řekl bych, že i méně "smrdí" z výfuku. Dokonce se ustálil i volnoběh, se kterým jsem měl dříve problém. Pokusím se na tuto směs jezdit déle a uvidím.

11.6.2012

Další vylepšení

Trochu jsem opět investoval. 

1. Pneu jsem si nechal v Adventure-biker naplnit bezpečnostní samoopravovací emulzí při píchnutí. Není to Ultraseal, mají nějakou novou emulzi, která má snad i lepší vlastnosti a je levnější.

2. Do variátoru jsem namontoval válečky Dr. Pulley, více v sekci Tuning - variátor.

P.S. - byl jsem kontrolován Policií (běžná kontrola) a následně vyplísněn za použití LED světla pro denní svícení. Vyhláška neumožňuje použití jednoho světla (i když je homologováno), musí být dvě s minimální roztečí 400mm.

22.7.2012

1

 


Mantis-a templates, visit Netmeter