Návod na připojení přijímače TMC/RDS k autoanténě

Asus TMC holder

Pro svoje PDA Asus Mypal 639 jsem si pořídil autodržák s integrovaným TMC přijímačem. Přijímač neoplývá zrovna velkou citlivostí příjmu, ostatně tímto neduhem trpí většina RDS/TMC přijímačů pro navigace. Po prozkoumání několika diskusních  fór na webu, zabývajících se touto problematikou, jsem se rozhodl nahradit stávající drátovou anténu připojením k autoanténě.

Připojení jsem realizoval výrobou redukce s odbočením vf signálu. Protože postup může být využitelný i pro jiné TMC přijímače, vytvořil jsem tento návod.

Hotová redukce, která se pouze vloží do anténního přívodu k autorádiu a zjednodušené schéma zapojení, vypadá takto:

hotova redukce

Použitý materiál:

pouzity materialkabelové anténní konektory (samec a samička), tenký koaxiální kabel 50Ω ø cca 3mm a délce 1m, koaxiální kabel 50Ω ø cca 5,5mm adélky  15cm, rozměrově co nejmenší keramický kondenzátor 15pF - 270pF (kapacita není rozhodující) a  tepelně smršťovací bužírky vhodných průměrů. Celkové náklady na zakoupení materiálu se pohybují okolo 50,- Kč. Dále je třeba běžné slaboproudé nářadí -  trafopájka, štípačky a pod.

 

Pracovní postup:

priprava

 Způsob provedení redukce je patrný z obrázku. Tenký koaxiální kabel, sloužící jako přívod vf signálu k TMC přijímači,  je k silnějšímu fixován smršťovacími bužírkami. Předem upozorňuji - nezapomenout nasadit všechny potřebné díly konektorů přes zaletováním. Stínění obou koaxiálních kabelů jsou spojena dotažením po sesazení konektoru. Odbočení a oddělovací kondenzátor se vejde do anténního konektoru. Na obrázku je vidět detail odbočení a zafixování bužírkou

 
fixacedetail

Vše řádně zaletujeme, zafixujeme bužírkou a sesadíme anténní konektory. Připojení k TMC přijímači je třeba vyřešit dle možností samotného přijímače. V mém případě je anténa k přijímači připojena 2,5mm jack konektorem. Bohužel na trhu není zahnutý konektor k dostání a rovný konektor by ošklivě vyčníval z držáku. Použil jsem proto tělo klasického 2,5mm konektoru, pouze jsem nepoužil krytku a konektor jsem v úhlu 90° "uzavřel" opět smršťovací bužírkou.

jack